Miért kell az anyagot beavatni varrás előtt?
Gyakori kérdés, hogy varrás előtt be kell-e avatni az anyagot vagy sem? Mi is az a beavatás? Hogyan bánjunk a különböző anyagokkal beavatáskor?
Felhasználás előtt az anyagot olyan hőfokon kell beáztatni, amilyen hőfokon a későbbiekben mosni fogod. A 100% pamut, len, gyapjú és más természetes alapanyagú textileket mindenképpen ajánlott avatni varrás előtt.
Miért van erre szükség?
A textilanyagokat a gyártás, előállítás során színezik, különböző anyagokkal kezelik. Beavatáskor ezeket a gyártás során használt kemikáliákat is kimossuk a textilből. Ha beavatás nélkül kezdjük el felhasználni (varrni) a textileket, akkor ezek a gyári vegyi anyagok az első mosás során fognak kioldódni az anyagból és szinte biztos, hogy valamennyit össze is fog menni az anyag. A természetes alapanyagú textilek jobban (van, amelyiknél a zsugorodás 5-10% is lehet, például a pamut alapanyagú) a műszálasak kevésbé.
A nálunk kapható mintás és egyszínű pamutvásznak zsugorodási aránya 5-7%, darázsszövet anyagoké akár 10% is lehet, erre mindenképpen figyelni kell már anyagvásárlásnál.
Az anyagok hosszanti irányba jobban zsugorodnak mint keresztbe.
Ha beavatás nélkül kezded el a szabás – varrást, a kész termék első mosás után szinte biztos, hogy használhatatlan lesz arra, amire eredetileg készült (méretben legalábbis kisebb lesz).
Hogyan avassunk?
Kisebb mennyiségű textilt nem kell feltétlenül mosógépben avatni, sőt jobb is ha csak egy tálban vagy lavórban történik a beavatás. Mielőtt a textil a lavórba kerül, szét kell hajtogatni. Külön – külön lavórba, tálba kerüljenek a különböző színű és mintájú textilek, ne avassunk egybe két textilt, mert az anyagok ilyenkor engedik a színüket, bosszantó lehet, ha egyik textil befogja a másikat. Ilyenkor ellenőrizhető a színtartósság is. Az erősebb, sötétebb színű textileknél enyhe festék kimosódás is előfordulhat, azt mondjuk ilyenkor, hogy „engedi a színét „de ez egy – két mosás után általában megszűnik.
A lavórba olyan meleg vizet engedjünk, amit a kezünk még elbír, tegyük bele a textileket. Ha kihűlt az áztató víz, akkor öblítsük ki a textileket és lógatva tegyük a szárítóra. Ha valamelyik anyag engedi a színét, akkor azt tegyük hideg vízbe, 1/3 rész ecetet öntsünk rá, hagyjuk állni, utána pedig öblítsük ki. Az ecet hideg vízben jobban kifejti színfixáló hatását.
Így avasd az új anyagokat
Egy lavórba áztasd bele széthajtogatva az anyagokat, olyan forró vízbe, amilyet a kéz elbír. A tiszta pamut és len anyagokat ha lehet, akkor még melegebb vízbe tedd.
Ha már olyan forró a víz, hogy kézzel kellemetlen belenyúlni, akkor egy fakanállal kell belenyomkodni a textileket. Mosószert ne használjunk ilyenkor még!
Arra mindenképpen figyelni kell, hogy mindenhol víz érje az anyagot, ne lógjon ki sehol.
Jól meg kell nyomkodni, hogy a gyári kikészítés során használt kemikáliák jól kioldódjanak. Ilyenkor puhul is anyag.
Várjuk meg, amíg kihűl a víz.
Kivételnél alaposan ki kell nyomkodni a vizet az anyagból, de csavarni nem szabad. Ha nagyon csepeg és több méter anyag egyben lett avatva, akkor széthajtogatva a textilt alacsony fordulatszámon ki lehet centrifugázni.
Terítsük ki a textilt, minél kevesebb gyűrődéssel, lógatva egy szárítóra.
Száradás után (vagy még egy kicsit nedvesen akár) az anyagot a visszáján a fonák oldalon) át is vasalhatjuk.
Ezek után már nem fog összemenni az anyag, most már kezdődhet a szabás – varrás.
A poliészter tartalmú anyagokat ( pl a minky, wellsoft, polár, panama, barbi stb. ) nem szükséges beavatni, mivel ezek az anyagok nem fognak összemenni a mosás során. Viszont, hogy a gyártás során keletkezett festéket, vegyszert kimossuk belőle, célszerű azért átmosni szabás előtt.
Válogass szebbnél szebb textiljeink között -> ide kattintva!
Az anyagok beavatásáról itt egy hasznos videó - angolul, de minden érthető benne:)